Paliwa ekologiczne. Co to jest?

brown and white wooden logs

Paliwa ekologiczne to odnawialne źródła energii, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Oznacza to, że ich użytkowanie nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a ich zasoby cyklicznie się odnawiają, a więc nie sposób ich całkowicie wyczerpać.

Produkty powstałe w wyniku ich spalania są ponownie asymilowane przez rośliny, a w stosownym czasie same tworzą kolejne paliwa. W obiegu tym energia słoneczna, którą pochłaniają rośliny, zostaje podczas spalania przeistoczona w energię cieplną. Do paliw ekologicznych zalicza się paliwa biologiczne, takie jak biogaz, słomę i drewno w różnej postaci. Ich zaletą jest niższy o kilkadziesiąt procent koszt ogrzewania, ale przede wszystkim fakt, że tylko w niewielkim stopniu zanieczyszczają środowisko, będąc absolutnie pod tym względem bezkonkurencyjnymi w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami.

Wysokie ceny węgla i koksu oraz alarmująca sytuacja planety, o której coraz częściej mówi się e debatach publicznych, sprawiły, że ludzie zainteresowali się odnawialnymi źródłami energii. Gałęzie, liście, igliwie, makulatura, drewno, trociny i słoma nazywane są wspólnym terminem „biomasa” i to właśnie ona stała się w ostatnich latach najpopularniejszym paliwem w systemach grzewczych. W związku z tym coraz więcej firm oferuje kotły, które są odpowiednio przystosowane, by palić w nich ekologiczne paliwa.

Mają one dużą pojemność wodną i sporą powierzchnię wymiany ciepła, a często również podajnik paliwa oraz system usuwania popiołu. Popiół z niektórych gatunków biomasy może być później wykorzystany jako nawóz. Jednym z najpopularniejszych paliw ekologicznych jest drewno w postaci trocin, gałęzi, igliwia kory czy przetworzone na brykiet i pellet. Ostatni krzyk mody, któremu wróży się gigantyczną popularność, jest drewno wiklinowe ze szczególnych odmian wierzby. Z kolei biogaz powstaje na skutek fermentacji metanowej miejskich ścieków, ekskrementów zwierząt hodowlanych czy wszelkich odpadów organicznych. Służy do zasilania kuchni gazowych i kotłów grzewczych.

Dodaj komentarz