Energia wiatrowa – ekologiczny sposób pozyskania energii

white electric windmills during daytime

Energia wiatru należy do odnawialnych źródeł energii i jest przekształcana w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, czyli wysokich wiatraków, które często możemy obserwować w różnych miejscach na świecie i które stały się już elementem współczesnego krajobrazu.

Ogromne masy powietrza przemieszczające się nad powierzchnią Ziemi są w ciągłym ruchu za sprawą różnicy ciśnienia atmosferycznego na naszej planecie. Im większa jest ta różnica, tym prędzej wieje wiatr, który wprawia w ruch turbiny, a te z kolei przekształcają go w prąd. Pierwsze, prymitywne wiatraki, które miały generować energię mając do dyspozycji tylko silny wiatr, powstały już w czasach starożytnych, a ich celem było wprawianie w ruch żagli czy pompowanie wody. Współczesne turbiny oraz te, które na chwilę obecną są w fazie projektowania, zapewniają o wiele większą ilość energii.

Od lat zastanawiano się, jak wykorzystać zasoby, do których mamy nieograniczony dostęp, takie jak słońce, wodę i wiatr, aby w ekologiczny sposób produkować energię, bez której świat nie będzie mógł iść do przodu, a cywilizacja nie przetrwa. Wiatr należy do odnawialnych źródeł energii, ponieważ jest absolutnie niemożliwe, aby kiedykolwiek go zabrakło. Nie jest to surowiec, który zostanie kiedyś przez ludzkość wyczerpany, tylko ruch powietrza, który z większą lub mniejszą prędkością przecina kulę ziemską odkąd ona istnieje.

W przeciwieństwie do źródeł energii, do których ludzkość przyzwyczaiła się przez ostatnie dziesiątki, a nawet setki lat, jak ropa naftowa, węgiel czy gaz, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zasoby wiatru mogłyby zostać wyczerpane. W związku z tym, że tradycyjne źródła energii są eksploatowane tak długo, że można już dziś obliczy, kiedy zabraknie ich dla następnych pokoleń, odnawialne źródła energii stały się palącym problemem całego świata, a raczej rozwiązaniem wielu problemów. Dodatkowym plusem korzystania z energii wiatrowej jest fakt, że postawienie elektrowni wiatrowej nie wymaga ogromnych terenów, a można w ten sposób zagospodarować na przykład nieużytki czy puste pola.

Dodaj komentarz