Jak ustawić panele słoneczne?

solar panels on green field

Fotowoltaika szturmem zdobyła serca tych, którzy dbają o ekologię, a także lubią oszczędzać. Korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, wiąże się z jednorazową inwestycją większej kwoty, aby po kilku latach cieszyć się całkowitym zwrotem tych kosztów, a później wręcz zaoszczędzeniem sporych sum, które w innym wypadku płacilibyśmy za energię z konwencjonalnych źródeł.

Jak ustawiać panele fotowoltaiczne, aby odbierały jak najwięcej energii słonecznej i mogły ją następnie przeistoczyć w energię elektryczną? Są one ogniwami fotowoltaicznymi zbudowanymi między innymi z krzemu, które łączy się w szeregi, aby na ich styku, za pomocą promieni słonecznych, mogły powstać ładunki elektryczne. Jeśli instalacja ma działać bez zastrzeżeń, należy dokładnie rozważyć miejsce, w którym będzie ona zamontowana. Oczywiste jest, że Ziemia jest w ciągłym ruchu, a w ciągu dnia panele fotowoltaiczne nie zawsze będą miały dostęp do słońca, jednak można skutecznie zmaksymalizować pobór energii.

Podstawą jest zapewnienie panelom najbardziej nasłonecznionego miejsca, którym najczęściej jest dach budynku. Jeśli jest spadzisty, można zamontować instalacje na jednej z jego stron. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skierowanie paneli na południe i skierowanie ich pod kątem trzydziestu do czterdziestu stopni w stosunku do poziomu. Jeśli będą skierowane na południowy wschód lub południowy zachód, należy je ustawić pod kątem od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu pięciu stopni w stosunku do podłoża.

Natomiast jeśli panele zostaną zamontowane kierując się na wschód lub zachód, należy je ułożyć pod kątem od dwudziestu pięciu do czterdziestu stopni wobec poziomu. Panele nie powinny być ustawiane od strony północnej, tak samo jak nie należy ich ustawiać pod kątem większym niż sześćdziesiąt stopni w stosunku do poziomu. Fotowoltaika to jedno z modniejszych rozwiązań w dziedzinie energii w ostatnich latach. Coraz więcej dachów gospodarstw pokrywają panele, dzięki którym właściciele domu żyją oszczędnie i w zgodzie z naturą.